Utlačovaní, pobouření, rozzlobení a vlastně svobodní Kieslowski

24. 02. 2012 13:34:37
Jak se tak poslední dobou potuluji světem kultury, neustále hledám tichý ostrov, který mi řekne víc než, zhyň, zhyňme, zhyneme. Už dlouho hledám tichou lásku kulturu kulturní, ale marně. Duch prapodivného nedospělého existencialismu vládne Prahou už hezky dlouho. Umělecké skvosty sdělující nové myšlenky, aby člověk pohledal. A i když se i ve Zlaté kapličce v rámci inscenací stále neuměle pláče nad rozlitým mlékem utlačovaných buržoastů za totality, není nutné házet flintu do obilí.

Občas se povede příjemné odpoledne, kdy se ztratíte ve Staré Praze a z nenadání zabloudíte do malebné kavárny v domě U Prstenu, kde si objednáte tak dobré latté, že na mléčnou pěnu jen tak nezapomenete a musíte se tam vrátit ještě druhý a třetí den. Později zjistíte, že chcete ochutnat i vynikající sendviče a nakonec zajdete i na koncert muzikantů, o kterých nevíte do té doby vlastně vůbec nic. Celkově je vám tam prostě dobře a později vám dojde proč. Je to vlastně to, co jste hledali. Nový směr, nová energie, nadčasovost, evropanství a i informovanost a zájem o současný svět. Najednou tam nenarážíte na tu přiblblou českou nostalgii ztělesněnou například televizním vysíláním socialistických seriálů. Kdo všechno mi ublížil, vy to nevíte? Komunisti se na mě podepsali a už se s tím nedá nic dělat, ale na seriál se kouknu, to je moje dětství.

V kavárně U Prstenu je prostě i v tom kafi cítit jsem hrdý Čech, něco umím, mám vizi, nápad a jdu si za tím a hlavně! Jdu dál! Neohlížím se zpátky!

David Kryštof Pomahač, muzikant, dramaturg a šéf kavárny U Prstenu je toho živým důkazem. Vlastně o něm nic moc nevím. Slyšela jsem ho pouze hrát na akustickou kytaru coby frontmana hudebního uskupení Kieslowski. V duu se zpěvačkou Marií Kieslowski jakoby znovu začalo tlouct srdce staré kulturní Prahy. Kouzlo okamžiku, kdy Davidovo hudební srdce bilo na poplach se mi zdálo, že s ním rezonují všechny zvonice a zpívají chorál s názvem Vzpamatuj se Praho, povstaň kulturo a ukaž, že jsi chlap! Tak slavnostní to byl zážitek. Ostatně si kupte jejich album Tiché lásky, stojí to za to. A i když je alternativní hudební scéna v Čechách zadupána Michalem Davidem a podobnými příslušníky kmene Disco, přijdete na to, že jsou Kieslowski a jim podobní vlastně jediní svobodní.

V rámci hudební performance Akustický řez, kdy dominovali Kieslowski, se představil i muzikant a překladatel Michal Bystrov, jehož texty se opírají o sbírky poesie českých básníků první poloviny dvacátého století . Na závěr vystoupil folkový kytarista a smutný nádražák Marek Dusil, který se vpálil do srdcí snad všech přítomných dam.

Inteligentní texty nejen o lásce a češství mi udělaly čáru přes rozpočet v tom, že jsem se přesvědčila, že pražská kultura stále žije. Žije tak nějak pod kůží nás všech, jen se rozhlédnout po všech zákoutích. Proto tě vyzývám občane, nebuď líný a vyjdi do ulic za svou tichou láskou kulturou kulturní. Bude jaro!

Autor: Lucie Flajšmanová | pátek 24.2.2012 13:34 | karma článku: 11.84 | přečteno: 692x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Peter Krivda Soliwarski

Potulky XLII - Rozprávky v dreve I, Skanzen Svidník

...na začiatku rodiaceho sa nového roku sme sa vydali vstúpiť do rozprávok z dreva. Do rozprávok, ktoré vytvorili generácie...

16.1.2019 v 17:27 | Karma článku: 9.05 | Přečteno: 101 | Diskuse

Karel Sýkora

Paul Joseph Watson – O kulturním relativismu

Paul Joseph Watson is an English YouTube personality, radio host, writer and conspiracy theorist. He has been described as 'alt-right' by multiple sources.

16.1.2019 v 8:28 | Karma článku: 6.39 | Přečteno: 115 |

Marek Trizuljak

Tři králové...

V Betlémě jsem slyšel příběh, že když Peršané vtrhli v 7. století do Svaté země, zničili všechny tamní křesťanské stavby. Prý ušetřili pouze betlémský chrám Narození Páně, protože na jeho průčelí bylo vyobrazení perských mágů.

15.1.2019 v 17:49 | Karma článku: 15.81 | Přečteno: 356 | Diskuse

Martin Faltýn

Něco napsat musím aneb Hlasujte v anketě iDnes

No, musím něco napsat. Jsem přeplněný psavostí. Krom toho se mi začalo stýskat po mých hejtrech; jistě se neopomenou zvýraznit v diskusi. Takže o čem? Do oka mi padla anketa z kultury iDnes. Tak hlasujte!

15.1.2019 v 16:30 | Karma článku: 9.51 | Přečteno: 268 | Diskuse

Richard Mandelík

Na houslovém nebi nová dívka

Houslistka SOČR a studentka HAMU Pavla Mazancová (1995) ukázala na svém magisterském koncertu, že si ji máme pamatovat. Pro její moc pěknou hru i půvabný zjev a chování.

15.1.2019 v 7:00 | Karma článku: 7.69 | Přečteno: 258 | Diskuse
Počet článků 100 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 973

Za každou depresí se skrývá humor! N. K.

Najdete na iDNES.cz